1 Mayıs 2014’de Regaib Kandili

“Gökleri ve yeri yarattığı günde Mevla’nın yazısına […]

“Gökleri ve yeri yarattığı günde Mevla’nın yazısına göre Mevla katında ayların sayısı on iki olup, bunlardan dördü haram aylardır. İşte bu doğru hesaptır. O aylar içinde (Mevla’nın koyduğu yasağı çiğneyerek) kendinize zulmetmeyin ve müşrikler nasıl sizinle topyekûn savaşıyorlarsa sizde onlara karşı topyekûn savaşın ve bilin ki Mevla kötülüklerden sakınanlarla beraberdir.” (Tövbe, 36)

“Allah’ım! Recep Ve Şaban’ı Mübarek Kıl, Ramazan’a Kavuştur.” (Âmin)

Her gece ve her gün, Mevla’nın günüdür, gecesidir. Hiçbir gece ve gündüz kötü değildir. Uğursuz gece ve gündüz yoktur. Hepsi Mevla’nın günü ve gecesidir. Bazı kimseler var ki her şeyden kendilerine göre uğursuzluk çıkarır.

Batıl itikatların, uydurmaların, uğursuzlukların İslamda yeri yoktur. Ancak bazı günler geceler aylar var ki mübarek gece, gündüz ve aylar olabilir.

İşte Tövbe suresinde Allah (c.c) Beyan Buyurduğu On İki Ayın Dört Ayı Muharrem Ayıdır. (Recep, Zilkade, Zilhicce, Muharrem)

İslam’dan önce Araplar bu dört ayda birbirleriyle harp etmez, herkes her istediği yere rahat gider gelirdi. Kur’an’da yüce Allah, aynı yasağın devamını uyanık olmamızı emrediyor.

Recep Ayı Her Türlü Harp, Kavga, Cinayet Ve Gaspın Haram Olduğu Aydır.

Ayrıca üç aylar dediğimiz (Recep, Şaban, Ramazan) mübarek aylardan birisidir ve on bir ayın Sultanı Ramazan-ı müjdeleyen ilk aydır. Bu sebeple Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) şöyle buyurmuştur; “Allah’ım bize Recep ve Şaban’ı mübarek eyle (salimen) Ramazan’a kavuştur” Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyuruyor; “Recep Allah’ın ayıdır. Şaban benim ayımdır, Ramazan ise ümmetimin ayıdır.”

Yani Recep de Allah’ın rahmeti, Şaban’da Peygamberin şefaati Ramazanda ise ümmetinin günahlarının affedilmesi vardır.

Bir gün Peygamber Efendimiz mihraba çıkarken üç kere âmin buyurdular. Sahabe merak içinde Efendimizin sohbeti biter bitmez hikmetini sordular. Peygamber Efendimiz (s.a.v) buyurdular ki; “Cebrail (a.s) bana geldi ve dedi ki;

-“Kim dünyada iken annesinin duasını almasa yüzün üstü sürünsün” dedi ve;

-“Âmin de” dedi. Bende;

-“Âmin” dedim.

-“Kim Muhammed Mustafa (S.A.V)’nın İsmini Duyup Salavat Getirmezse Yüzün Üstü Sürünsün” Dedi. Bana;

-“Âmin de” dedi. Bende;

-“Âmin” dedim.

-“Kim Ramazan Girdiği Halde Af Olunmadan Ramazanı Bitirirse Yüzün Üstü Sürünsün” Dedi. Bana Da;

-“Âmin de” dedi. Bende;

-“Âmin” dedim.”

01 Mayıs 2014 Perşembe günü Recep ayının ilk Perşembe Gecesi Regaib kandilidir. Bu gecede yapılan ibadetlerin sevapları kat kat artmaktadır. Bu geceyi ibadet ve dua ile geçirmek, Allah’a yalvarmak, Peygamberimize çokça salavat getirmek çok önemlidir. ,

Mevla’mızın şu emri gereği salavat getirilmelidir. Nitekim “Allah ve Melekleri Peygambere çok salavat getirirler. Ey iman edenler! Siz de ona salavat getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.” (Ahzab, 56)

Peygamber Efendimiz (s.a.v) buyurdular ki; “İslam garip olarak başladı, başladığı gibi garip olarak bitecektir. O gariplere müjdeler olsun.”

Allah-u Teâlâ’da buyuruyor ki; “Her kim Allah’tan korkarsa ona bir çıkış yeri ihsan eder ve onu beklemediği yerden rızıklandırır.”

Şunu da unutmayalım. Nasıl yaşarsak öyle öleceğiz. Nasıl ölürsek öyle dirileceğiz. “Her kul öldüğü hal üzere dirilir.”  Şu bir gerçektir “Kâfirler istemese de Allah nurunu illa tamamlayacaktır.”

Rabbim Bizleri Bu Güzel Gün Ve Gecelerden İstifade Edenlerden Eylesin. (Âmin)

 

Hocalarımızdan Sizler İçin Seçtiğimiz Sohbetler

 

Abdülmetin Balkanlıoğlu Hoca

Masum Bayraktar Hoca

Ali Kara Hoca

Mustafa Özşimşekler Hoca

Adem Şener Hoca