Ağrı’da 25 öğrenci hafızlık icazeti aldı

Ağrı İl Müftülüğü tarafından hafızlık eğitimini tamamlayan […]

Ağrı İl Müftülüğü tarafından hafızlık eğitimini tamamlayan 15’i kız olmak üzere 25 öğrenci için hafızlık icazet merasim töreni düzenlendi.

Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş, Merkez Camii’nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Yüce Allah’ın en büyük mucizesinin Kur’an-ı Kerim olduğunu, Kur’an-ı Kerim’in de pek çok mucizevi yönleri bulunduğunu söyledi. Kur’an’ın insanlığı aydınlatmadaki en büyük etken olduğunu ifade eden Prof. Dr. Erbaş, şunları kaydetti: ”Kur’an-ı Kerim’in özelliği hiçbir kitaba nasip olmamıştır. İster kutsal olsun, ister olmasın hiçbir kitapta bu özellik yoktur. Biz de onu ebediyete kadar öğrenmek, öğretmek için çalışacağız. Eğer bugün Kur’an-ı Kerim kaybolursa, yüz binlerce hafızımız oturup yeniden yazarlar. Ülkemizde yapmış olduğumuz araştırmaya göre, hafızlıklarını bitirip diploma alan hafızlarımızın sayısı 110 bin kişidir. Bu yıl 20 bin gencimiz hafızlıklarını bitirdiler. Bu çok güzel bir şeydir. İnsanlık için, ülkemiz için çok olumlu bir durum. Ben ilahiyat fakültesinde binlerce hafız okutuyorum. Diğer kitaplar kaybolmuş, ancak Kur’an-ı Kerim aynı şekilde okunuyor ve muhafaza ediliyor. Bu böyle de devam edecek.”

Programda İstanbul ve Sakarya’nın bazı camilerinde imam hatiplik yapan hafızların okudukları Kur’an tilaveti camiyi dolduranları mest etti. Birbirinden güzel ilahilerin de seslendirildiği programda, Ağrı Merkez Şinasi Ünsal Yatılı Kız Kur’an Kursu, Merkez Yatılı Bölge Kur’an Kursu ve Eleşkirt Hürriyet Mahallesi Yatılı Kız Kur’an Kursu’nda eğitimlerini tamamlayan 25 öğrenciye protokol üyeleri tarafından hafızlık belgeleri ve çeşitli hediyeler verildi.