Banka ve Finans Kurumları Caiz mi?

Günümüzde bankacılık ve finans kurumları hakkında, kredi […]

Günümüzde bankacılık ve finans kurumları hakkında, kredi kartları gibi ürün ve hizmetlerle ilgili birbirinden farklı birçok şeyler söylenmiştir.

Banka ve finans kurumları birden fazla ürün ve hizmetler sunduğu için tamamen caizdir veya tamamen caiz değildir gibi bir genellemeye maruz bırakamayız. Bankalar, sizlere çeşitli ihtiyaçlarınız için kredi kullandırma, ev veya araba almak için kredi imkânı ve kredi kartı kullanma imkânı sunmaktadır. Örneğin kredi kullanmak, avam tabirle parayla para satın almaktır. Para ile paranın satın alınması ise dinimizde faiz olarak adlandırılmakta ve kredi ile alınan zorunlu veya zaruri ihtiyaçlarımız haram sınıfına girmektedir. Evet din bu kadar hassas olmasına rağmen kapitalist düzende işleyen dünyanın raylarında bir mümine kredi kullanmanın zorunluluğu adapte edilmiştir. Diyanetin özellikle caiz yâda caiz değildir diye fetva vermekten kaçındığı bu tevile açık durumdaancak, kar zarar sistemiyle çalışan müesseslerin İslam dininde ticaret müessesleri olduğunu ve para yatırılıp verilen kar paylarının da helal olduğunu belirtmekte, bunlardan alınan kredilerinde caiz olduğunu savunmaktadır.

Burada akıllara gelen husus şudur ki, eğer bir müessese kar ve zarar ortaklığı vaat ediyorsa bu bir ticari işletmedir, size teminatlı kazanç vaat ediyorsa bir bankacılık kuruluşudur. Ülkemizde kar zarar ortaklığı diyerek paralarınızın yatırıldığı finans kuruluşlarının size yıllarca sadece kar marjı vermesi ve zarar değeri yansıtmaması, aslında finans kuruluşu adı altında bankacılık yaptığı anlamına gelmektedir ve caiz değildir.