Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Efendi Hazretlerimiz ile Anısı

Dün gece Beyaz TV’de yayınlanan ve Başbakan […]

Dün gece Beyaz TV’de yayınlanan ve Erdoğan’ın hikayesinin anlatıldığı “Usta’nın Hikayesi” isimli programda birçok ayrıntı dikkat çekti. O ayrıntılardan biri de 1994 yerel seçimlerinin meşhur sloganı “Tamam İnşallah”tı.

1994 yerel seçimlerinin meşhur sloganı “Tamam inşaallah” 20 yıl sonra yine bir yerel seçim öncesinde gündemde.

Başbakan Erdoğan’ın hikayesinin anlatıldığı ve Beyaz TV’de ekranlara gelen “Usta’nın Hikayesi” adlı program da birçok bilinmeyen ya da unutulmuş anı canlandı.

Erdoğan’ın çocukluğundan Başbakanlık serüvenine uzanan sürecin işlendiği programda Refah Partisi’nin 1994’te elde ettiği büyük yerel seçim başarısının görüntüleri de yayınlandı.

REFAH’IN VAKTİ GELDİ

Refah Partisi’nin ünlü seçim müziği “Refah’ın vakti geldi” ezgisinin de dinletildiği programda Erdoğan, 94 seçimlerini nasıl kazandıklarını anlattı. Bir ara ünlü “Tamam İnşaallah” sloganına atıfta bulunan Erdoğan, zeçimlerde kadınların üstlendiği büyük role değindi.

TAMAM İNŞAALLAH’IN HİKAYESİ

İşte Erdoğan’ın yeniden anımsattığı o sloganın hikayesi:

1994 yerel seçimlerine hazırlanan Refah Partisi hiçbir şekilde medya desteği görmüyor ve anketlerde de adeta yok sayılıyordu. Tüm parti teşkilatları ve özellikle kadınlar geceli gündüzlü çalışmalar yürütüyor, hazırlanan küçük poşetler içerisine konulan broşürlerin yanına “bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır” misali kahve poşetleri bırakılıyordu.

AŞIR OKUDU

Seçimlere sayılı günler kala Refah Partisi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı , sabah namazına Fatih Çarşamba’da bulunan İsmailağa Camii’ne gitmişti. Namaz sonrası yapılan sohbete katılan Erdoğan sohbet öncesi aşır (Kur’andan bir bölüm) okudu. Sohbeti veren isim ise İsmailağa Camii’nin imamı Mahmut Efendi Hazretleri olarak anılan Mahmut Ustaosmanoğlu idi. Sohbet sonrası Mahmut Efendi’den dua isteyen Erdoğan, “Tamam inşaallah” karşılığını aldı. Mahmut Efendi’nin bu ifadesi daha sonra Refah Partisi’nin İstanbul’daki yerel seçim sloganı oldu.