Çarşaf illa çarşaf mı olacak?

Şehit Hızır Ali Muratoğlu Hocaefendinin 29/05/1995 tarihinde […]

Şehit Hızır Ali Muratoğlu Hocaefendinin 29/05/1995 tarihinde yaptığı bir sohbetini kelime kelime naklediyoruz:

Bize çok sorulan sorulardan biride illa çarşaf mı olacak? Başka şey giyilse olmaz mı?
Cilbab ne demektir, önce onu açıklayalım…
Ahzab suresi 59.ayette geçen celabiib kelimesi cilbab kelimesinin cemisidir.
Size Taç cilt=3 sayfa 167- 168 den hadisler okuyacağım.
Ma telbisühül mer’etü fevkal hımarı vel kamisı yestürul bedene küllehu

CİLBAB ÖYLE BİR ŞEY Kİ, KADIN ONU BAŞ ÖRTÜ VE GÖMLEĞİN ÜZERİNE GİYİYOR. VE BEDENİN HEPSİNİ ÖRTÜYOR.

Bu cilbab öyle bir şeyki baştan aşağı tüm vücudu kaplıyor..
Sen ise baş örtüsü ile dışarı çıkıyorsun.

Ebu Bekir r.a kızı Esma r.a üzerinde ince bir elbise olduğu halde peygamberin yanına geldi. Resulullah sav ondan yüz çevirdi. Ve Ya Esma! Kadın buluğa erince ( yüzüne ve ellerine işaret ederek) ancak şurası ve burası müstesna hiç bir yerinin görülmesi caiz değildir.

Şu delillerde vardır: Muhakkak kadının tüm bedenini örtmesi farzdır. Ancak elleri ve yüzü müstesna. Fitneden emin olunduğu vakit o kadının eline ve yüzüne bakmak caizdir. Bu maliki mezhebinin görüşüdür.
şafi, hanefi ve hambeli mezhebinin görüşleri ise kadını ellerine ve yüzüne bakmak fitneden emin bile olsa haramdır. Çünkü oralar fitne yeridir. Bu fetva ihtiyatlı olmak i,çin en güzelidir…

işte çarşafın fıkhi fetvası budur. Onun için Mahmut Efendi Hz çarşafı anlatmakta dili yaprak oluyor. Yüz sene önceki nenelerimiz sağ olsada onlara sorsak. Onlar, biz sokağa çıktığımız zaman genç bile olsak ihtiyar şeklinde çıkardık derlerdi.

Hanımının sokakta mini etek giymesine müsade eden bir adamdan duymuştum. Yanında ki arkadaşına diyor ki, şu hanımlarımıza bak ki, sokağa çıktıklarında en kısa elbiselerini giyiyorlarda, bizim yanımızda pijama giyiyorlar.

Bir kadın sokağa çıkınca şeytan önüne geçer. Sen güzelsin, şusun, busun diyerek onu şişirir. ALLAH Ahzab suresi 33.ayetinde buyuruyor ki, EVVELKİ CAHİLİYE ZAMANI GİBİ AÇILIP SAÇILMAYIN…

Bir müslüman kadın dışarı çıkarken şöyle yapayımda beğenileyim niyeti olursa işte o teberrüc olur. Ve dinimizde yasaktır. Efendimizin sav hanımlarına emir, bütün hanımlarada emirdir.

Kızlarımız kadınlarımız ben dinimize göre ev işi yapmak zorunda değilim diyorlar.
Bie erkek hanımına ben senden razıyım derse, cennet ona cvacib olur. Soruyorlar, bulaşık yıkamaya, ev süpürmeye mecbur muyum? İşrak namazı, teheccüt namazı kılmaya mecbur musun? Bir cemaate gitin, İşrak namazını sana sordular. Sende farz veya vacip değildir. Sünnettir dedin. Kılan kişiye şu kadar sevap vardır diye anlattın. İşte işrak yada teheccüt namazını kılmayı biliyorsan, o bulaşığı yıkamayı düşünürsün. Niyetini bilirsen yaptığın işlerde çok büyük sevap alacaksın.İşte evini süpürmek, temiz tutmak sünnettir,müstehaptır.Yapmakla çook sevap alırsın. Şuurlu bir mümine nerde ne yapacağını iyi bilendir.

İsra suresi 37.ayette buyuruluyor ki, VE YERYÜZÜNDE MÜTEKEBBİRANE BİR HALLE YÜRÜME.. ŞÜPHE YOKKİ SEN NE YERİ YARABİLİRSİN, NE DE BOYCA DAĞLARA YETİŞEBİLİRSİN.

Şimdi hanımlar ayaklarını vura vura gidiyorlar. Kadının ayağına ses çıkarmayan ayakkabı giymesi lazımdır. Hoca efendi öyle yaparsak gülünürüz diyorlar. ALLAH SENİ BEĞENSİN. ALLAH SENİ SEVSİN. BÜTÜN DÜNYA BOZULSA SEN BOZULMA. AHİRETTE SULTAN OLACAKSIN. DÜNYADA ONLARDAN AYRI OL Kİ, AHİRETTE DE AYRI TUTULASIN.

BİR İNSAN DESE Kİ HOCA EFENDİ BU ANLATILAN EMİRLER DOĞRU, LAKİN BEN YAPAMIYORUM. YAPMAYA GAYRET EDECEĞİM.BUDA BİR KEMALDİR.

YANLIŞ FETVALAR VEREREK KİTAP YAZANLARLA MÜCADELEYE GEREK YOKTUR, HİDAYETİ YARADAN ALLAH’TIR. BİZ DOĞRUYU SÖYLEYECEĞİZ. KABUL EDENLER KENDİ KARLARINA, KABUL ETMEYENLER İSE KENDİ ZARARLARINADIR…

(ALLAH’IM! HER NE CİHETTE OLURSA OLSUN, NE TÜR GÜNAH VE HARAMA GİRMİŞ OLURSAK OLALIM, SEN BİZLERİ FAZLU KEMİNLE YARLIĞA..BİZİ AFFET..BİZE ACI…YAĞMURUN TOZU ALIP GÖTÜRDÜĞÜ GİBİ, DEJENERE OLMUŞLUĞUMUZU RUHUMUZDAN AKIT…
Rabbim şehit olmadan evvel bu sohbeti yapmış olan şehidimize tabi olup,
ahirette şefaat etmesine imkan verecek ameller yapmamızı nasib etsin. )