Elyesa (A.S)

İsrailoğullarına gönderilen peygamberlerden biridir. Elyesa (a.s.)’nın ismi […]

İsrailoğullarına gönderilen peygamberlerden biridir. Elyesa (a.s.)’nın ismi Kur’an’da iki defa geçmektedir. İslam kaynakları O’ndan Elyesa bin Uhtub ismiyle bahsederler.

Elyesa (a.s), küçüklüğünde kötürüm bir vaziyetteydi. O sırada İsrailoğullarının peygamberi olan Hz. İlyas (a.s), birgün Yahudilerin azgınlığından kaçarak dul bir kadın olan Elyesa (a.s)’nın annesinin evine sığınmış, kendisini koruyan bu kadının kötürüm oğluna yaptığı dua kabul olunarak Elyesa (a.s) sıhhatine kavuşmuştu.

Bunun üzerine Elyesa (a.s), Hz. İlyas’a iman edip O’na tabi oldu, hizmetinde bulundu, her gittiği yere O’nunla birlikte gitti.

Hz. İlyas (a.s)’tan sonra İsrailoğullarını düzeltmekle meşgul olan, onlara vaaz ve nasihatlerde bulunan Elyesa (a.s.) Cenab-ı Hak tarafından peygamberlikle görevlendirildi. Hz. Elyesa, Hak dini tebliğ görevini var gücüyle yerine getirmeye çalışmasına rağmen İsrailoğulları günden güne azıtıyorlardı.

Tevhid düşüncesini yerleştirdikten sonra ruhunun alınmasını niyaz eden Elyesa (a.s.)’nın bu duası kabul olundu ve O, yerine halife olarak Zülkifl (a.s.)’i bırakarak vefat etti.