Kar Payı Caiz Midir?

Faiz sistemiyle çalışan bir işlemeden kar payı […]

sistemiyle çalışan bir işlemeden payı almak kesinlikle caiz değildir, ancak marjını aynı zeminde müşterilerine sunan, kuruluşları, yatırım bankaları, halka arz edilmiş şirketlerin sundukları dinimizce caiz ve helaldir.

Evine, işyerine faiz bulaştırmak istemeyen yatırımcılar, genellikle ülkemizde katılım bankalarına yönelmekte ve birikimlerini oralara yatırıp kar payları almaktadır. Oysa yatırım bankaları size aylık ve yıllık periyotlarda sadece kar değerlerinden bahsetmekte, bu periyotlarda kazanabileceğiniz en düşük ve en yüksek kar paylarını belirtmektedir Paranızı yatırırken size vaat edilen ve garanti edilen kar payı caiz değildir. Caiz olması için olası zarar risklerine de ortak olmalısınız. Oysa katılım bankaları sizi bu risk paketinden uzak tutmakta ve sözleşmenizde bunu kesin dille belirtmektedir. Size önünüzdeki aylık ve yıllık periyotlarda kazanacağınız miktarı büyük oranda belirleyen sistem kesinlikle caiz değildir. İslam dini ticarette alışverişlerin bilinmeyenleriyle, kar ve zarar riskleriyle bir arada yapılan müesseselerin helal olduğunu söylemektir.

Sürekli kazanç sistemi ile çalışan ticari müessesler genelde yatırım bankası, veya finans sektörü adını almakta, müşterilerine sorunsuz ve kesintisiz kar payları vermektedir. Bunlar asla ve kata caiz değildir. Bankaların gelirleri de genel olarak faiz paralarından olduğu için bu paraların alınması haramdır. Ayrıca yatırım fonları ile kar payı almak istediğinizde caiz olabilmesi için fon gelirlerinin içine faiz paralarının bulaşmamış olması gerekmektedir.