Kredi kartı ile altın satışı caiz midir?

Kredi kartı ile yapılacak altın işlemleri için […]

Kredi kartı ile yapılacak altın işlemleri için diyanetin açık yorumu bulunmaktadır eğer ödeme yaptığınızda banka parayı işletmeden ve ay sonu direk kuyumcuya verirse yapılan altın alma işlemi caizdir, aksi halde taksitle yapılacak işlemlerle altının peşin paranın taksitli ödemesi halinde kredi kartı ile altın alma işlemi caiz değildir.

Altının yerini para ile değiştirme veya herhangi bir altının altın ile değiştirme işlemlerine aracılık edenlere sarraf denmektedir. Sarrafların altın satışı esnasında bazı şartların olması bu satışın caiz olmasını sağlayacaktır. Satıcı ile alıcı bir arada bulunmalı ve teklif kabul işlemleri yapılmalı, alıcı ile satıcı altın ile para değişiminin beraber yapmalı ve satış işlemlerinde veresiye bulunmamalıdır. Kredi kartı ile altın satışı işlemlerinde, altının yerine para ödenmesi ve altının veresiye verilmemesi durumlarının aksine, taksitli satışlarda altın ücreti sarrafa aylara bölünerek uzun vadede ödeme yapılmaktadır. Bu durum caiz değildir. Tek çekimli kredi kartı ile altın alışverişlerinde ise diyanet bu duruma cevaz vermektedir.

Bu konuda Peygamber Efendimiz şöyle buyurmaktadır;

‘’Altına karşılık altın, gümüşe karşılık gümüş, buğdaya karşılık buğday, arpaya karşılık arpa, hurmaya karşılık hurma, tuza karşılık tuz; cinsi cinsine, birbirine eşit ve peşin olarak satılır. Malların sınıfları değişirse peşin olmak şartıyla istediğinizi satın ‘’ Buhari, 74-82. Efendimizin de belirttiği gibi altına altın işlemlerinde eve altına karşılık dengi verilecek işlemlerde peşin satılması buyrulmuştur.