Kutlu Doğum Haftası Kutlamanın Hükmü

Kutlu doğum haftası son yıllarda gittikçe yaygınlaşan […]

son yıllarda gittikçe yaygınlaşan ve miladi olarak gününün kutlanmasını esas alan bir programdır.

“Kutlu doğum haftası bidat midir?” sorusuna cevap vermek için öncelikle bidat nedir? Sorusunun cevabını vermek gerekmektedir.

Bidat; sonradan çıkan şey anlamındadır. Yani dindeki yeri; Peygamber Efendimiz (s.a.v.) zamanında olmayıp Peygamber Efendimizden sonra ortaya çıkan ve amel edilen şeylerdir.

Hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz “her bidat sapıklıktır” buyrulmakta ve Peygamber Efendimiz (s.a.v.) her türlü bidatten uzak durmayı tavsiye etmektedir.

Tüm bunlar göz önüne alındığında Kutlu Doğum haftası dini ölçüler dairesinden bakıldığında bidattir. Ancak burada şunun altını çizmekte fayda vardır; bidat dinde olmayıp dine sokulan ve dinin bir emri gibi gösterilen hususlardır.

Örnek olarak kuşluk namazı kılmak sünnettir ve Peygamber Efendimiz (s.a.v.) kılmıştır. Eğer kuşluk namazı vacip gibi gösterilip insanları kılmaya mecbur edilirse o zaman bu mecburiyet bidat olur.

Dolayısıyla kutlu doğum haftası da dini ölçülerde bir anlam ifade etmez, dinde herhangi bir sünnet veya müstehap gibi bir yere oturtulamaz. Ancak dini bir yere konulmaksızın kutlamak sadece adetten olmuş olur ki bu da güzel bir adet kabilinden olur.

Burada yanlış olan şudur; dinimizde 5 vardır ve bunlara değer verilir ihtimam gösterilir ihtimam göstermemek te doğru değildir.

Kutlu doğum haftasını da aynı yere oturtup ihtimam gösterilmesini beklemek dinen doğru olmaz. Adet olarak kalabilir ve dini hiçbir vasfı yoktur.