Organ nakli caiz midir?

Teknolojinin ileri seviye gelişmesine paralel tıpta her […]

Teknolojinin ileri seviye gelişmesine paralel tıpta her gün yeni buluşlar ve keşiflerle insanların sağlık sorunlarına derman olmaktadır.

‘’ İki şey müstesna; Yaşlılık ve Ölüm’’ sözüne istinaden Efendimizin de tıp bu iki mesele dışında her sorunun çözüeleceğine dair ifadeleriyle tıp biliminin daha ileri gideceğiniz söyleyebiliriz. Derdi veren dermanını da verir derler, Allah Teala bir hastalığı verirken devasında vermiştir. Ama bazı hastalıklarda kişinin organı iflas ettiğinde yeni organ nakli ihtiyacı doğmaktadır. Peki, bu caiz midir?

Diyanet vakfının yayınladığı ilmihalde; Ölü bir kişiden veya yaşayan bir kişiden organ nakli yapılabileceği hakkında bazı şartlar ve kıstaslar koymuştur. Hastaya organ nakli dışında bir yolun kalmadığının uzman kişilerce belirlendiği durumlarda, hastanın organ nakli ile iyileşeceği ihtimali yüksekse o kişiye organ nakli yapılabilir. Ancak ölümden önce kendisinin veya ölümden sonra bir yakınının organ nakline rıza göstermesi, alıcının da rızasının olması ve organ nakli sırasında alıcı ve verici arasında bir para ödenmesinin ve para akışının söz konusu olmaması gerekir.

Yaşayan bir kişinin organını verdiğinde kendisi için herhangi bir sağlık probleminin olmaması gerekmektedir. Organ naklinin alıcı ve vericinin hayati tehlikeye sokacak riskler içermediği ve yaşayan bir kişinin organını verirken para ve maddi beklenti içine girmemesi gerektiğinde orga nakli konusunda caiz olması için gerekli kriterlerdendir. Organ nakli sonrası alıcının işleyeceği hiçbir kötülük ve günahlar vericiyi etkilemeyecek ve davranışlar bireyi bağlayacaktır.

 

Tags: