Peygamber Efendimizin (s.a.v.) Yöneticelere Duası

Yöneticilik çok önemli bir vazife ve sorumlulukları […]

Yöneticilik çok önemli bir vazife ve sorumlulukları ağırdır. Herkes yöneticilik vasfına sahip olamaz. Geçmişte valilik isteyen Ebû Zerr hazretlerine Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurduğu şu Hadis-i Şerif hatırlatalım: “Ya Eba Zer, sen zayıfsın. Emirlik büyük bir emanettir. Gereğini yerine getiremeyenler için Kıyamette utanç ve nedamet (vesilesi) olur.

Bahsi geçen hadis-i şerifte Peygamber Efendimizin (s.a.v.) yönetici seçerken ne kadar dikkatli olduğu görülmektedir. Maalesef günümüzde buna riayet edilmemekte ve o yüzdende kendisini dahi idare edemeyenlerin yönetici olarak karşımıza çıktığı ortadadır.

 Liyakat sahibi olmayanların idaresi altında sürekli sorunlar yaşanır. Yetersiz olan idarecilerin elleri altındakilere nasıl davranacağını da bilinmez.Peygamber Efendimiz ’in (s.a.v.) yöneticilere yaptığı dua: Allah’ım, kim ümmetimin yönetimini üstlenir de onlara sıkıntı gösterirse, sen de ona sıkıntı göster. Kim ümmetimin yönetiminden bir görev üstlenir de onlara kolaylık gösterir, yumuşak davranırsa, sen de ona kolaylık göster.”

Hadis-i Şeriften anlaşılıyor ki halkına karşı yumuşak davranan ve kolaylık gösteren her yöneticiye Allah (c.c.) yardım edecektir. Her kimde halkına zulmeder ve zorluk çıkarırsa Peygamber Efendimiz ‘in  (s.a.v.) duası gereği helak olacaktır. Yüce Mevla’mız tüm yöneticilerimizi bu duruma düşmekten muhafaza etsin.

Son olarak; “Herkes muhakkak Allah (c.c.) ve Resulünün (s.a.v.) ölçülerine riayet etmelidir. Bu halk içinde yönetici içinde böyledir. Her zerreyi yaratan Allah (c.c.) kimin neye ihtiyaç duyduğunu da en iyi bilendir. Eğer idareciyseniz olur olmaz insanlara kulak asmayın! Kulak asar ve yönelirseniz, tüm işlerinizde yanılır ve elinizin altındakilerin ihtiyaçlarını karşılayamazsınız. O zamanda idareciliğinizin bir anlamı kalmaz. İyi bir insan yada iyi bir yönetici olmak, birilerinin vereceği paye ile değil, Allah (c.c.) ve Resulüne (s.a.v.) ne kadar bağlı kaldığınla alakalıdır. Dünya bir araya gelse sana iyi dese, Allah (c.c.) kötü dese hangisininim hükmü olur? Bunu iyi düşünmek gerekir. Mevla’m hepimizi rızasına uygun hareket eden kullarından eylesin.

 

103127122012

102627122012

102827122012

 

 

Tags: